آموزشی، مذهبی ، تربیتی

عوامل نگاه جنسی

یا خدای فاطمه (س)

آیا نگاه به تصاویر و صحنه‏ هاى تحریک کننده جنسى علاوه بر اینکه یک مشکل اخلاقى است ؛ یک مشکل روانى و انحراف جنسى نیز محسوب مى‏شود؟
تماشاگرى و نگاه کردن به تصاویر و صحنه‏هاى تحریک کننده جنسى، علاوه بر اینکه از نظر شرعى حرام و گناه است؛ از نظر علمى نیز نوعى انحراف جنسى محسوب مى‏شود؛ زیرا این نوع نظر بازى مقدمه ‏اى براى انجام یک فعالیت جنسى مشروع و طبیعى نیست؛ بلکه کار تماشاگرى جنسى جانشین فعالیت جنسى طبیعى و بهنجار مى ‏شود.
  عمل نظر بازى، معمولاً در بین مردان شایع‏تر است. علّت به وجود آمدن این اختلال، مانند سایر انحراف‏هاى جنسى کاملاً روشن نیست؛ اما فرضیه‏هایى بر بروز تصادفى رابطه میان انگیختگى جنسى و دید زدن مطرح شده است.
برخى از روان شناسان معتقدند: اگر یک مرد هنگام دید زدن یا پس از تماشاگرى جنسى و هنگام به یاد آوردن صحنه مورد مشاهده و خیال‏پردازى درباره آن، استمنا کند؛ رابطه‏اى بین لذت جنسى حاصل از دید زدن و اوج لذت جنسى ناشى از استمنا به وجود خواهد آمد که در اثر تکرار مستحکم‏تر شده و سرانجام رفتار نظر بازى - به عنوان منبع اصلى انگیختگى جنسى - ادامه خواهد یافت.
برخى دیگر از نظریه پردازان (روان کاوها) معتقدند: افراد دچار این انحراف، در کودکى شاهد رابطه جنسى والدین خود بوده‏ اند و چنین تجربه ‏اى آنان را به تماشاگرى جنسى سوق داده است.
برخى دیگر نیز مى‏گویند: فعالیت‏هاى نظر بازانه در میان نوجوانان، راهى براى ابراز کنجکاوى جنسى است که بعدها تجربیات مستقیم جاى آن را مى‏گیرد! اما دوام این رفتار در برخى از نوجوانان بیشتر ناشى از فقدان مهارت‏هاى اجتماعى و جنسى در برخورد با جنس مخالف است.
به عبارت دیگر افراد دچار این انحراف به دلیل نداشتن مهارت‏هاى اجتماعى و جنسى بهنجار و مشروع و ترس از ناکامى در روابط اجتماعى با جنس مخالف تنها راه کسب لذت جنسى را نظربازى دزدانه مى‏دانند.
(محمد رضا نیکخو، آشنایى با رفتارهاى جنسى، انتشارات مهارت، چاپ چهارم، 1383، ص 179 و 180)
ابوالقاسم بشیری

تاریخ ارسال: جمعه 6 دی‌ماه سال 1392 ساعت 11:42 ق.ظ | نویسنده: کامبیز نادعلی (محب علی) | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد